PORTAL
Bolesław w wydaniu głównym Drukuj Wyślij znajomemu
23.09.2009.

Ostatni weekend należał z pewnością do gminy Bolesław! Nasza urokliwa ziemia święciła swoje 730 –lecie lokacji w niezwykle medialny sposób: sesja popularno – naukowa, benefis „Bolesławskich Prezentacji”, wizyta czterdziestu dziennikarzy z całego kraju – oj, działo się, działo!
To właśnie popołudniową sesją, jaką zorganizowano w bolesławskim dworze rozpoczęto uroczyste obchody 730-lecia lokacji Bolesławia. W pięknym miejscu, w tak pięknych okolicznościach powitali zebranych gospodarz gminy: Wójt Ryszard Januszek oraz gospodarz dworu, dyrektor Centrum Kultury, Barbara Rzońca.

W czasie cyklu wykładów głos zabrali: dr Marek Pieniążek, dr Grażyna Szarek – Łukaszewska, inż. Józef Liszka, mgr inż. Jan Chojowski, mgr Jacek Sypień, mgr Tomasz Sawicki oraz Jerzy Nagawiecki. Tematem przewodnim wystąpień prelegentów było dziedzictwo kulturowe i historia naszej gminy. Zaproszeni goście zostali wprowadzeni m.in. w rys historyczny bolesławskiego górnictwa, historię bolesławskich zabytków poprzez obecność gminy Bolesław w literaturze Jana Waśniewskiego do działalności kulturalnej i krzewienia regionalizmu w Bolesławiu. – Największym bogactwem tej ziemi są mądrzy i odważni ludzie. Przekazane nam podczas konferencji informacje wykorzystamy w budowaniu lokalnej kultury i kształtowaniu naszej tożsamości – zauważył Wójt Gminy Bolesław, Ryszard Januszek. Pełne teksty wystąpień wygłoszonych podczas sesji znajdą się także w przygotowywanym przez Centrum Kultury okolicznościowym wydawnictwie.

 Oprawę konferencji stanowiła wystawa minerałów, pochodzących ze zbiorów czterech kolekcjonerów: Jacka Dziąbka, Józefa Niewdany, Wiesława Trzaski i Ryszarda Wnuka. Oficjalne otwarcie wystawy miało miejsce w czwartek i zgromadziło wielu pasjonatów. Wszyscy mieli okazję zobaczyć występujące na naszym terenie, na co dzień – z racji towarzyszącego nam pośpiechu - umykające naszemu wzrokowi cuda, jakimi są niewątpliwie minerały. Co więcej, bardziej dociekliwi mieli szansę wysłuchać opowieści kolekcjonerów, którzy są prawdziwymi „kopalniami wiedzy”! - Obserwując te minerały można dostrzec potęgę natury i to, jak maleńki wobec niej jest człowiek. Jestem dumny z każdego kawałka
z mojej kolekcji prezentowanego na wystawie, gdyż pochodzi z moich rąk i jest przeze mnie niesiony z kopalni. Dlatego minerały te są dla mnie, – choć popularne- bezcenne. – mówił Ryszard Wnuk, z wykształcenia geolog. Kolekcjonerzy mają się czym chwalić! Prezentowane w bolesławskim dworze minerały z kolekcji Wiesława Trzaski już niedługo zawitają na wystawę w Monachium.
Wracając do oprawy sesji należy także wspomnieć o występie grupy „Feelings”, która została przyjęta wśród publiczności gromkimi brawami.
Nie należy zapomnieć o 40 dziennikarzach, reprezentantach tytułów prasowych z całego kraju, którzy przez miniony weekend poznawali uroki naszej gminy, ale i tu brali udział w cyklu szkoleń redaktorskich. Szkolenia te finansowane były przez Program Operacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach realizowanego przez PSPL projektu pt.„Profesjonalna prasa lokalna – szansa dla społeczeństwa obywatelskiego”.
Sobota należała z pewnością do najgorętszego tytułu sezonu „Bolesławskich Prezentacji”. Z okazji 10-lecia ich istnienia w dworku w Krzykawce zorganizowano benefis, na którym nie brakowało życzeń i wspomnień, podsumowujących 10 lat pracy całego zespołu redakcyjnego, na czele którego stoi Beata Bazan - Bagrowska. Wraz z redakcją w krzykawskim dworku świętowały władze naszej gminy, radni, zaproszeni goście- sympatycy i współpracownicy redakcji: koła gospodyń wiejskich, sołtysi oraz zaproszeni dziennikarze. Ich pobyt w gminie zakończyła niedzielna msza polowa w intencji ludzi pióra, odprawiona przed bolesławskim dworem przez ks. Tadeusza Budacza.
Katarzyna Górska

Obszerna fotorelacja z konferencji na stronach CK Bolesław - ZOBACZ ZDJĘCIA
 

źr. Centrum Kultury Bolesław www.centrumkultury.gminaboleslaw.pl

 

Komentarze

 

Napisz komentarz
  • Prosimy o komentarze odpowiadające tematowi artykułu.
  • Personalne odniesienia do autorów artykułu i innych komentarzy będą usuwane.
  • Prosimy nie korzystać z komentarzy w celu zgłaszania problemów i pytań związanych z posługiwaniem się oprogramowanie w portalu i dodatkowymi składnikami - zapraszamy w tym przypadku na Forum dyskusyjne.
  • Prosimy nie dodwać w komentarzach odnośnikow do swoich stron WWW. Takie komentarze będą również w całości usuwane.
Imię:Gość
Tytuł:
BBCode:Adres wwwAdres e-mailWczytaj obrazPogrubionyPochylonyPodkreslonyCytatKodRozpocznij listęElement listyZamknij listę
Komentarz:Ochrona przed komputerami-spamerami - Otwórz kod, aby wysłać formularz.
Wpisz kod, który widzisz: *
Wskazówka: Przed WPISANIEM tekstu - jeśli masz trudność w odczytaniu tekstu na obrazku, odśwież stronę (F5). Zostanie załadowana ponownie z nowym obrazkiem i kodem.

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Olkuszanin.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie regulamin,zawadom nas o tym.

and SecurityImage 3.0.3
Zmieniony ( 23.09.2009. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Stała Współpraca Medialna

Na skróty w Internecie

   
   
   
   
   
   
   
   
 
 
   
   
   

PROGNOZA POGODY

TELEWIZJA OLKUSZ

Satyryczny Kącik J.Majcherkiewicza

Gościmy

Licznik odwiedzin

57728554 gości

Stat4u

stat4u